Slujbă misionară în Parohia Tudor Vladimirescu

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 25, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Aceasta a fost săvârşită de către preotul Petru Fercal, misionar protopopesc al Protopopiatului Botoşani, şi de preotul paroh Ioan Apetri. În această localitate sunt 127 de familii de ortodocși și peste 260 de familii aparținând cultului penticostal. În cadrul activităților misionare care se desfășoară la această parohie se numără și slujba misionară din 22 iulie, la care a participat un grup de 80 de persoane din Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani. Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani, format din 30 de tineri, au cântat la strană. Părintele misionar Petru Fercal a ținut cuvântul de învățătură, în care a subliniat importanța Sfintei Împărtășanii și a îndemnat pe creștini să participe în fiecare duminică și sărbătoare la Sfânta Liturghie și să se împărtășească cât mai des. De asemenea, a îndemnat pe creștinii prezenți la slujbă să transmită și celorlalți creștini rugămintea de a veni cu dragoste la biserică, de a citi sfintele cărți și de a se implica activ în viața parohiei. După cuvântul de învățătură, tinerii au interpretat un buchet de cântări duhovnicești, patriotice și câteva cântări dedicate familiei creștine, marcând cu bucurie „Sărbătoarea Centenarului”. Pentru a crea un moment de comuniune, creștinii de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” și creștinii din Parohia Tudor Vladimirescu au pregătit o agapă frățească în așezământul social din curtea bisericii. La final, părintele paroh a concluzionat: „Într-adevăr a fost o experiență frumoasă de rugăciune, întrajutorare și bucurie duhovnicească de care avem nevoie”.