Slujbă misionară în Parohia Siliștea-Stăuceni, Protopopiatul Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 16, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Alături de enoriaşii parohiei, au mai participat 85 de persoane de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din municipiul Botoșani. În Parohia Siliştea locuiesc aproximativ 120 de familii ortodoxe și șapte familii aparținând cultului penticostal, care au casă de adunare. Răspunsurile la strană au fost oferite de Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, părintele Petru Fercal, misionar protopopesc, a făcut referire la cheamarea lui Dumnezeu spre comuniune. În acelaşi timp, preotul Fercal a mulțumit părintelui paroh pentru invitație şi pentru că astfel s-a reuşit împletirea rugăciunii cu sentimentele frumoase. Părintele paroh Marius Babiuc a mulțumit la final părintelui misionar și tuturor celor prezenți: „Mulțumesc pentru rugăciunea săvârşită împreună. Mă întrebam la un moment dat cum poți să ai atâta putere să oficiezi dimineața Sfânta Liturghie, iar apoi să slujeşti în altă parohie, pentru ca mai apoi să te pregăteşti pentru o nouă săptămână. Și răspunsul nu a întârziat să apară. În numele lui Hristos le puteți face, părinte misionar protopopesc Petru Fercal”. În curtea bisericii a avut loc un concert de cântări patriotice, de cântări închinate satului românesc și de colinde, susținut de Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul”. Părintele paroh a oferit copiilor cărți de colorat. Toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească pregătită de enoriașii Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul”.