Slujbă misionară la Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” Draxini

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 12, 2022

Duminică după-amiază, părintele protopop împreună cu grupul misionar de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani, s-au deplasat la această parohie, unde s-a săvârșit slujba Paraclisului Maicii Domnului.

Părintele protoiereu a ținut un cuvânt de învățătură, în care a subliniat: „Hrana sufletului este rugăciunea, care îl apropie pe om de Dumnezeu, îl pune într-o relație de dialog cu Dumnezeu, de consfătuire și toate acestea dau dimensiune sfințeniei omului, limpezesc mintea și-l pregătesc pe om pentru Sfânta Împărtășanie, cea care iartă păcatele și oferă viață veșnică”.

La final i-a îndemnat pe credincioși să nu lipsească de la Sfânta Liturghie, să se spovedească, să se împărtășească, să petreacă această vreme a postului cu credința că postul și rugăciunea sunt cele care ne țin pe sensul mântuirii, ce duce spre Împărăția lui Dumnezeu și să rămână într-o fericire neîmbătrânitoare.

Construcţia bisericii parohiale cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil” a început în anul 1896 şi s-a finalizat în anul 1902, după cum stă mărturie pisania săpată în piatră, aflată deasupra uşei de la intrare.