„Slujbă impresionantă şi frumoasă” la hramul Parohiei Buhalniţa-Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 21, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Ctitoria lui Miron Barnovschi de pe Valea Muntelui și-a cinstit joi, 20 iunie 2019, ocrotitorul, pe Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava. În Biserica Parohiei Buhalniţa, Protopopiatul Ceahlău, judeţul Neamţ, s-a oficiat la orele dimineţii Utrenia, urmată de Sfânta Liturghie. Tradiția serbării hramului în prima joi după Rusalii se explică astfel: în anul 1415, în prima joi de după Duminica Mare, în drumul lor spre Suceava, moaștele Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava au poposit și în biserica Mănăstirii Buhalnița de atunci. În semn de recunoștință pentru binecuvântarea pe care o primiseră, credincioșii și slujitorii mănăstirii au hotărât ca al doilea hram al bisericii să fie prăznuit întotdeauna joi, după Duminica Mare. În locaşul de închinăciune s-au înălţat rugăcini atât pentru cei vii, cât şi pentru ctitorii şi pentru cei mutaţi în lumea veşniciei. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte părintele Mihai Damian, protopop emerit al Protopopiatului Ceahlău, şi arhimandritul Gavriil Alexa, stareţul Mănăstirii Basaraba din judeţul Iaşi. Pe lângă pelerinii veniţi de departe şi de aproape, la slujbă au asitat monahii şi monahii, care l-au cinstit cu evlavie pe Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava. Predica sărbătorii a fost ţinută de către ieromonahul Ambrozie Ghinescu, egumenul Schitului Pocrov din judeţul Neamţ, care a făcut referire la mucenicia sfântului sărbătorit şi la modul cum şi-a mărturisit credinţa ortodoxă: „Să dea Dumnezeu ca înţelesul vieţii Sfântului Ioan să fie o chemare pentru inima noastră. Când vom fi puşi în situaţia de a ne mărturisi credinţa, să ne gândim la curajul acestui tânăr şi la modul cum a ştiut să biruiască tot ceea ce poate oferi în chip mincinos această lume”. Părintele protopop emerit Mihai Damian a mărturisit că a venit cu bucurie la hramul bisericii din Buhalniţa, pentru a-i încuraja pe enoriaşi să sprijine lucrările care se vor desfăşura în perioada următoare la ansamblul parohial. Părintele paroh Cristian Dăscălescu a mulţumit preoţilor care au slujit împreună, amintind că Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava a fost singurul ocrotitor al Moldovei, până a venirea în Moldova a moaştelor Sfintei Cuvioase Parascheva. Programul liturgic s-a încheiat cu slujba Parastasului, oficiată sub streaşina locaşului de închinăciune, urmată de agapa frăţească. „Consider că această sărbătoare este foarte importantă pentru cetăţenii Buhalniţei. Împreună cu preotul nostru paroh, ne-am bucurat de prezenţa şi de rugăciunea părinţilor de la două mănăstiri moldave şi de la parohii. A fost o slujbă impresionantă şi frumoasă care a încântat ochiul şi a bucurat inima”, a remarcat Vasile Filip, consilier parohial.