Simpozionul „Făclii ortodoxe în Petrodava” la Liceul Teologic din Piatra Neamț

Arhiepiscopia Iașilor Mai 23, 2019

Aflat la prima ediție, activitatea s-a intitulat Patriarhii Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu, modele de statornicie pentru liceenii ortodocși în zilele noastre, ediție coordonată de pr. prof. dr. Ștefan Oprea. La simpozion au participat elevi și profesori coordonatori cu lucrări ce tratează aspecte din viața și opera celor doi mari patriarhi.

La această primă ediție au fost prezenți pr. Bogdan Racu , delegatul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, din partea Inspectoratului Școlar Județean Neamț – prof. Mihai Giosan, de la Seminarul Teologic „Veniamin Costachi” Mnănăstirea Neamț – arhim. prof. Mihail Daniliuc, de la Liceul Teologic Ortodox „Sfânta Parascheva” Mănăstirea Agapia – prof. Asofiei Maria Monica, iar de la Seminarul Ortodox din Roman – pr. Ionuț Amăriei,  precum și profesori dimpreuncă cu elevii liceului nostru. În cadrul întâlnirii, participanții au primit diplome de participare.

Acest eveniment a fost posibil avându-i ca parteneri:  Arhiepiscopia Iașilor,  Protopopiatul Piatra Neamț, Inspectoratul Școlar Județean Neamț, Primăria Municipiului Piatra Neamț, Parohia „Gara Veche” Piatra Neamț, Parohia Ciritei Piatra Neamț, Parohia „Sf. Nicolae” Piatra Neamț, Parohia „Sf. Nicolae” Vlădiceni, Casa Corpului Didactic Piatra Neamț și Biblioteca „G.T. Kirileanu” din Piatra Neamț.