Sfinții Trei Ierarhi, sărbătoriți de studenții teologi ortodocși din capitala Moldovei

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 30, 2023   Autor: Mihail Vrăjitoru

Studenţii teologi din Iași au participat astăzi la Sfânta Liturghie săvârșită în Catedrala Mitropolitană de către Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Iașilor împreună cu Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor, cu prilejul hramului școlilor teologice. Alături de cei doi ierarhi a slujit și un sobor de preoţi şi diaconi, format din profesorii Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul „Sfântul Iosif Naniescu”, format din studenții teologi din Iași și dirijat de asist. dr. pr. Ionuț Gabriel Năstasă.

Cuvântul de învăţătură din cadrul Sfintei Liturghii a fost rostit de Preasfinţitul Părinte Ignatie, care a vorbit despre izvorul teologiei Sfinților Trei Ierarhi:

Când Domnul ni se descoperă, El însuși e tâlcuitorul, Cel care ne inspiră, El ne grăiește despre Sine Însuși și noi ne asumăm acest lucru. Ne aprinde inima și calea aceasta de a-L înțelege pe Dumnezeu, de a-L pricepe, pentru că teologia este și un act rațional, însă nu unilateral rațional, ci trebuie cuplată rațiunea noastră, înțelegerea noastră la trăire, la experiența lui Dumnezeu. Și Dumnezeu ni se descoperă, ni se revelează în mod absolut în Liturghie, în Sfânta Împărtășanie. Cei Trei Ierarhi ai Bisericii, pe care noi îi sărbătorim astăzi în felul acesta au făcut teologie și, de aceea, pentru noi constituie o uimire, o admirație ceea ce au putut să scrie acești mari părinți ai bisericii noastre. Pentru că teologia lor este izvorâtă din Liturghie, din Sfânta Împărtășanie. Adevărata catedră de teologie este Sfânta Masă, Sfântul Altar. De acolo izvorăște teologia, ca vedere a lui Dumnezeu și înțelegere a ceea ce Domnul ne grăiește fiecăruia în parte și toți putem deveni teologi. Felul acesta de teologie ca vedere a lui Dumnezeu ca și contemplație a Lui este cel care ne ajută să devenim oameni sfinți, așa cum au devenit cei trei Sfinți Ierarhi.

La chinonic, conform tradiției, un student din anul al IV-lea de la secția Teologie Pastorală din cadrul Facultății de Teologie, Stelian Moldoveanu, a rostit o predică referitoare la sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi.

Ultima alocuțiune, de mulțumire și de scurte reflecții la sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, a fost a părintelui prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași.

În sinaxarul Bisericii Ortodoxe Române, Sfinţii Trei Ierarhi au şi date individuale de pomenire: Sfântul Ierarh Vasile cel Mare pe 1 ianuarie, Sfântul Grigorie Teologul pe 25 ianuarie, iar Sfântul Ioan Gură de Aur pe 27 ianuarie şi 13 noiembrie. Pentru a recunoaşte importanţa operei celor trei mari ierarhi pentru teologia ortodoxă, la Congresul Facultăţilor de Teologie din Atena, din anul 1936, s-a hotărât ca ei să devină patronii spirituali ai instituţiilor de învăţământ teologic din întreaga lume.