Sfinţii Atanasie şi Chiril au fost cinstiţi la Mănăstirea Copou

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 18, 2022   Autor: Constantin Ciofu

În ziua hramului, slujba Acatistului a fost urmată de Sfânta Liturghie şi de Parastasul pentru ctitori şi pentru cei adormiţi. Biserica „Sfinţii Atanasie şi Chiril” a Mănăstirii Copou a fost ridicată de către voievodul Vasile Lupu în 1638, în codrii seculari ai Copoului. Legenda spune că, în timpul unei invazii a tătarilor în Iaşi, doamna Teodosia, soţia voievodului, a fugit îngrozită în pădure, ascunzându-se într-o scorbură de copac. După ce furia tătarilor a trecut, domnitorul şi-a căutat în toate părţile soţia, mergând pe culmile dealurilor până ce auzi, în vale, lătratul câinelui său de vânătoare. De bucurie că şi-a găsit soţia sănătoasă, Vasile Lupu a poruncit tăierea copacului şi, drept mulţumire lui Dumnezeu, a ridicat biserica. Mănăstirea Podgorii-Copou a fost şi biserică de parohie, din 1864, după secularizarea averilor mănăstireşti. Chiar dacă nu are pictură veche pe zid, aceasta pierzându-se în urma reparaţiilor repetate, s-a păstrat totuşi catapeteasma, care datează din sec. al XVIII-lea. La sfârşitul veacului al XX-lea, sfântul lăcaş a necesitat ample lucrări de restaurare, fiind pictat în întregime de artiştii Vasile şi Violeta Carp.