Sfântul Ierarh Spiridon, serbat la Mănăstirea Nechit prin Liturghie arhierească

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 13, 2022   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost prilejuită de cinstirea Sfântului Ierarh Spiridon, Arhiepiscopul Trimitundei, cel ce ocroteşte altarul de vară al aşezării monahale întemeiate de către Cuviosul Nichita Sihastrul. La orele dimineţii, Preasfinţia Sa a fost întâmpinat de către soborul slujitorilor, iar apoi a ajuns în altarul de vară al mănăstirii. Aici s-a oficiat Sfânta Liturghie în prezenţa a peste două mii de pelerini veniţi din mai multe zone ale ţării.

Din soborul slujitorilor a mai făcut parte şi arhimandritul Petroniu Marin, exarhul de zonă al mănăstirilor Arhiepiscopiei Iaşilor din judeţul Neamţ. În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor după citirea Sfintei Evanghelii, PS Nichifor Botoşăneanul a făcut referire la viaţa şi virtuţile Sfântului Ierarh Spiridon. La final, arhimandritul Zenovie Grigore, stareţul Mănăstirii Nechit, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru că a binecuvântat slujirea Preasfinţitului Părinte Nichifor Botoşăneanul la serbarea celui de-al treilea hram al aşezării monahale. De asemena, şi-a manifestat recunoştinţa faţă de toţi cei ce s-au implicat în buna organizare a hramului.

Programul liturgic s-a încheiat cu Parastasul pentru ctitori, urmat de agapa frăţească. Amintim că duminică, 11 decembrie, la Mănăstirea Nechit s-a oficiat Privegherea. În cadrul Vecerniei s-au sfinţit pâinile Sfântului Spiridon, ce au fost coapte dintr-ul aluat special, după o rețetă din Insula Corfu. Acestea au fost oferite tuturor celor prezenţi pentru a fi consumate la casele lor.