Sfântul Ierarh Alexandru al Constantinopolului prăznuit într-o parohie ieșeană

Arhiepiscopia Iașilor August 31, 2021   Autor: Pr. Silviu Cluci

Cunoscută drept „Sfânta Vineri”, biserica ieșeană a purtat straie de sărbătoare în penultima zi a lui Gustar.

Sărbătoarea a început de duminică seara cu săvârșirea slujbei vecerniei unită cu litia săvârșită de un sobor numeros de preoți în frunte cu părintele Toma Gradinaciuc, protopop al Protopopiatului Iași 1, care a ținut și cuvântul de învățătură. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Trysaghion. La final, părintele paroh Vasile Azamfirei a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți.

Hramul a continuat în ziua de 30 august cu Utrenia Sfântului Alexandru și Dumnezeiasca Liturghie.

Piatra de temelie a bisericii Sfântul Alexandru a fost pusă în anul 1990, imediat după căderea regimului comunist. Între anii 1990-2000 a fost ridicat demisolul bisericii, iar slujbele au fost săvârșite într-un paraclis provizoriu din tabla. Între anii 2000-2015 demisolul a devenit spațiu de slujire, iar lucrările de construcție au continuat la biserica propriu-zisă. La praznicul Înălțării Domnului din anul 2015 a fost săvârșită cea dintâi Sfântă Liturghie în biserica nouă, ce a fost înzestrată cu toate cele necesare slujirii liturgice.