„Sfântul Grigorie să întărească pe fraţii noştri în credinţă“

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 27, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Sfântul Ierarh Grigorie Teologul este ocrotitorul bisericii Parohiei Rediu, Protopopiatul Iaşi 1, judeţul Iaşi. În ajunul sărbătorii locaşului de închinăciune, înconjurat de mormintele ostaşilor care şi-au dat viaţa în Războiul de Independenţă şi în cele două războaie mondiale, un sobor de preoţi a oficiat slujba Vecerniei unită cu Litia. A doua zi, miercuri, 25 ianuarie, enoriaşii au urcat din nou dealul pentru a ajunge la biserică. În cadrul Sfintei Liturghii s-au rostit ectenii pentru ctitorii edificiului, supus unui amplu proces de consolidare, restaurare şi înfrumuseţare, iniţiat de părintele paroh Ştefan Tulan. Cuvântul prilejuit de sărbătoarea Sfântului Grigorie Teologul a fost ţinut de părintele Gabriel Coroamă de la Parohia Breazu, comuna Rediu, care a vorbit despre binecuvântarea revărsată de Dumnezeu asupra bisericii din Rediu prin cei doi ocrotitori. Părintele paroh Ştefan Tulan a mulţumit tuturor celor care s-au rugat împreună în cadrul slujbelor dedicate hramului: „Mulţumim tuturor pentru că aţi venit în sfânta biserică. Sfântul Grigorie să întărească pe fraţii noştri în credinţă, să ajute tuturor celor care sunt în suferinţă şi să lumineze pe toţi cei din familiile noastre pentru a căuta comorile cele ascunse ale împărăţiei lui Dumnezeu“. Primarul comunei Rediu, Vasile Haidău, cel care a sprijinit lucrările la biserica închinată Maicii Domnului şi Sfântului Grigorie Teologul, şi-a exprimat dorinţa de a ajuta la finalizarea lucrărilor de pictură: „Ne dorim ca până în toamna acestui an să se termine lucrările de pictură la această biserică. Iubesc acest locaş de închinăciune pentru că aici m-am botezat. Toate bisericile din comuna noastră au fost sprijinite în egală măsură. Bunul Dumnezeu să ne ajute ca împreună să facem în continuare lucruri frumoase pentru păstrarea credinţei noastre, apărată de înaintaşi cu preţul vieţii“. În acelaşi timp, primarul Vasile Haidău şi-a exprimat regretul că în zilele noastre sunt puţini oameni în comună care poartă numele Sfântului Grigorie. În aşezământul social al Parohiei Rediu s-a oficiat Parastasul pentru ctitorii bisericii, pentru eroii patriei, pentru făuritorii Unirii Principatelor Române şi pentru toţi cei mutaţi în lumea veşniciei.