Ședința preoților Protopiatului Ceahlău

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 25, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Pentru a respecta distanţarea fizică, slujitorii sfintelor altare au venit la întrunire în două serii. În cadrul conferinţei au fost transmise noile hotărâri venite de la Centrul eparhial Iaşi şi au fost discutate problemele pe care le întâmpină preoţii în această perioadă. „Am îndemnat părinţii de la parohii să aibă grijă de sănătatea lor şi de cea a credincioşilor. În acelaşi timp, am recomandat ca măsurile stabilite de autorităţi să fie respectate în continuare. De asemenea, am reiterat că misiunea în fiecare parohie trebuie să fie întreprinsă pe deplin, spre folosul credincioşilor îndredinţaţi spre păstorire”, s-a exprimat părintele protopop Ionel Cuţuhan, care a mulţumit Centrului eparhial Iaşi pentru efortul pe care îl depune mereu pentru buna funcţionare a activităţii administrative.