Ședință administrativă în cadrul Protopopiatului Iași II

Arhiepiscopia Iașilor August 23, 2022

Pentru început s-a păstrat un moment de reculegere în memoria mamei pr. Daniel Țifui de la Parohia „Sfântul ierarh Nicolae” – Moreni, pe nume Elena Țifui, și în memoria tatălui pr. Florin Prisacariu de la Parohia „Sfânta Treime” – Todirel, pe nume Ioan Prisacariu.

Tema referatului supus dezbaterii a fost Suferința și durerea trăite de copiii diagnosticați cu boli terminale. Repere teologice și spirituale,  prezentarea fiind realizată de către părintele Cristian-Florin Cristea – preot misionar de caritate la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sfânta Maria” Iași, Capela ,,Buna Vestire”.

În cadrul referatului, clericul a prezentat mai întâi informații privind situația îngrijirilor paliative pediatrice în țară, apoi a urmat referatul structurat în mai multe subcapitole: Considerații generale, Actul terapeutic – tratarea bolii și a pacientului, Persoana umană – repere teologice și spirituale, Suferința și durerea totală – repere bioetice, Pacienții adolescenți cu boli terminale și Concluzii, arătând rolul esențial al preotului în susținerea spirituală și morală atât a pacienților, cât și a familiilor acestora, precum și misiunea Bisericii în acest domeniu mai puțin dezvoltat în arealul sistemului sanitar din țara noastră.

A urmat apoi o sesiune de discuții în care s-au evidențiat anumite aspecte ale activității preotului misionar de caritate în spital, dar și ale preotului de parohie în sprijinul pacienților și familiilor acestora, subliniindu-se oportunitatea și necesitatea unei implicări mai intense a Bisericii și slujitorilor ei prin rugăciune și acțiuni concrete.

La final, părintele protopop Marius Daniel Profir a prezentat și temeiurile Centrului Eparhial spre luare la cunoștință și ducere la îndeplinire, îndemnând la o bună conlucrare misionar-pastorală spre folosul duhovnicesc al tuturor credincioșilor.

În încheierea ședinței, a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru pr. Viorel Sevastre, fost preot paroh la Parohia „Sfinții Voievozi” – Roșca, Iași, și pr.  Dumitru Nechifor, fost preot paroh la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Barnovschi, Iași, de la a căror trecere la cele veșnice se împlinesc 5, respectiv 1 an de zile. Veșnica lor pomenire!