Resfințire de biserică la Crăcăoani: „Biserica este spitalul unde Doctorul este Dumnezeu”

Arhiepiscopia Iașilor Mai 7, 2017   Autor: Tudorel Rusu

IPS Părinte Mitropolit Teofan a fost prezent duminica aceasta la sărbătoarea comunităţii din Crăcăoani, prilejuită de resfințirea bisericii parohiale, în urma unor ample lucrări de consolidare, reconstrucție și conservare. După primirea tradiţională a ierarhului cu pâine şi cu sare, a urmat slujba de târnosire. După slujba de sfinţire prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir şi prin stropire cu apă sfinţită, atât la exteriorul, cât şi la interiorul bisericii, soborul slujitor, condus de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a oficiat Sfânta Liturghie pe un podium special amenajat în curtea locaşului de închinăciune. La eveniment au participat şi membri ai autorităţilor locale.

După citirea Sfintei Evanghelii, IPS Mitropolit Teofan a adresat credincioşilor prezenţi un cuvânt de învăţătură, în care a subliniat că Sfânta Liturghie este medicament pentru suflet și trup: „Biserica este spitalul unde Dumnezeu este Doctorul și Sfânta Liturghie este medicamentul. Și cât de ilogic și greu este să fii bolnav și să nu te duci la doctor? Să ai medicament pentru boala ta și să nu-l iei? Să fie spitalul lângă tine, și, deși ești bolnav, să treci pe lângă el? Acesta este rostul zidirii unei biserici, înfrumusețării unei biserici și sfințirii unei biserici. Noi, cei purtători de boli sufletești și trupești, suntem chemați să alergăm la Vitezda de care s-a amintit în Evanghelia acestei zile, adică la locul de tămăduire, ca Dumnezeu, întâlnindu-Se cu noi la Sfânta Liturghie, să aibă grijă de bolile noastre, să aibă grijă să fim tămăduiți”.

Spre finalul Sfintei Liturghii, după împărtăşirea a numeroşi credincioşi cu Sfintele Taine, părintele protopop Neculai Axentioi a dat citire unei copii a hrisovului de sfinţire, act semnat de IPS Mitropolit Teofan şi pus la slujba Târnosirii în piciorul Sfintei Mese din Altar.

La sfârşit, IPS Mitropolit Teofan l-a hirotesit pe preotul paroh Neculai Iliescu iconom stavrofor, oferindu-i crucea, bederniţa şi brâul roşu. De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa a felicitat atât pe părinte, cât şi pe enoriaşi pentru felul în care au ştiut să-şi împodobească biserica, oferind distincţie de vrednicie Consiliului parohial, precum şi tuturor celor care au ajutat de-a lungul timpului la renovarea locaşului de cult.

Între anii 2010-2017, la Biserica Sf. M. Mucenic Dimitrie - Crăcăoani s-au făcut ample lucări de consolidare, reconstrucție și conservare: construirea unei șarpante noi în stil moldovenesc ștefanian, consolidarea exteriorului și a pereților cu stâlpi de beton armat și tencuială decorativă albă, acoperirea cu tablă lindab și cruci de inox, înlocuirea tâmplăriei, consolidarea și placarea temeliei exterioare, alei și drum de acces placate cu piatră de carieră, gard de zidărie la stradă, repictarea interiorului și aurirea catapetesmei, placarea Sfintei Mese cu marmură, construirea a două pridvoare de acces cu pictură, instalație electrică nouă, centrală termică și calorifere, mobilier nou, mochetă și alte lucrări adiacente, clopotniță nouă construită în anul 2011, clopot nou adus din Germania în anul 2012 și casă parohială.