PS Nichifor Botoșăneanul va sluji la hramul Mănăstirii Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 2, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, alături de un sobor de preoți și diaconi. În ajunul hramului, marți, 7 septembrie, de la ora 18:00, se va sluji Vecernia unită cu Litia, iar apoi va fi scoasă în procesiune icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu. De la 20:30, se va sluji Taina Sfântului Maslu, iar la miezul nopții va fi săvârșită Utrenia. În ziua hramului, Sfânta Liturghie va fi slujită de către Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul începând cu ora 9:00.

Scurt istoric

Biserica „Nașterea Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu datează din anul 1659, când voievodul Gheorghe Ghica (1658-1659) i-a dăruit boierului grec Iani Hadâmbu, fost chelar, un loc „în pădurea Iașilor, la Dealul Mare”, pentru a construi o biserică cu hramul „Nașterii Preacinstitei și Născătoarei de Dumnezeu”. Între 1937-1938, preotul Octavian Zmău din Roman a pictat două icoane ale Maicii Domnului cu Pruncul, pe care le-a închinat, ca danie, Mănăstirii Hadâmbu. În perioada celor treizeci de ani de părăsire a Bisericii, odoarele au fost închise într-o ladă. În 1990, odoarele au fost așezate cu cinste în Biserică, după noua sfințire a acesteia, iar câțiva ani mai târziu li s-a făcut ferecătura de aur și de argint. Icoana a fost donata Schitului din Dealul Mare, cum este cunoscută Mănăstirea Hadâmbu, de ieromonahul Iov Mazilu, egumenul acestui schit. După 1990, prin purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, după 30 de ani de uitare, Mănăstirea Hadâmbu a fost reînființată, odată cu venirea arhimandritului Nicodim Gheorghiță, starețul așezării monahale.