PS Nichifor Botoșăneanul a resfințit biserica Parohiei Prigoreni

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 30, 2023   Autor: Mihail Vrăjitoru

Credincioșii din Prigoreni, precum și cei din localitățile alăturate au participat în această dimineață la slujba de resfințire a bisericii închinate Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Potrivit rânduielilor slujbei de târnosire, zidurile bisericii și Sfânta Masă au fost binecuvântate prin stropirea cu apă sfințită și prin ungerea cu Sfântul și Marele Mir.

În continuare, în altarul de vară aflat în curtea bisericii, Preasfințitul Părinte Nichifor a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de slujitori.

În cuvântul de învățătură, Părintele Episcop vicar a vorbit despre importanța bisericii în cadrul comunității parohiale:

Câte sate, atâtea biserici, câte comune, atâtea Altare, pentru ca să ne putem bucura de aceeași slavă aproape de noi. În biserică primim ceea ce nu primim în niciun loc de pe pământ: iertarea păcatelor, Botezul din apă și din duh, împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului. Toate acestea, împreună cu Spovedania și celelalte Taine sunt cele care îl eliberează pe om de toate umbrele pe care le adună prin alegeri greșite și prin păcate în această viață, pe care dacă nu le curățește prin Spovedanie și Împărtășanie devine un om nemulțumit, un om care se îmbolnăvește el însuși și care îi îmbolnăvește pe alții prin nemulțumirea sa. De aceea, biserica, asemenea scăldătorii Siloamului, ne este lăsată spre vindecare dar, mai ales, spre dreapta cunoaștere a Dumnezeului celui Viu care a lăsat și lasă semne în viața noastră, ca să credem și să ne bucurăm de El.

Ca o încununare a tuturor eforturilor depuse la lucrările de reînnoire a sfântului locaș, părintele Dumitru Lăzărică a fost hirotesit întru iconom stavrofor, iar tuturor celor care s-au implicat în lucrările de refacere a bisericii, ierarhul le-a acordat distincții de vrednicie.

Scurt istoric

Între anii 1998 și 2023 s-au realizat lucrări de consolidare, reabilitare și înfrumusețare la biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Prigoreni, comuna Ion Neculce. Lucrările au fost realizate sub coordonarea preotului paroh Dumitru Lăzărică și au fost posibile prin implicarea consiliului și Comitetului parohial, prin jertfa și osteneala enoriașilor parohiei, precum și prin ajutorul tuturor ostenitorilor, donatorilor și binefăcătorilor.