PS Calinic Botoşăneanul va sluji Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 17, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Preasfinţia Sa va înălţa rugăciuni către Preamilostivul Dumnezeu pentru sănătatea celor ce vor fi prezenţi, dar şi a celor ce se află în spitale sau la casele lor pe patul de suferinţă. „Cu mare bucurie îi aşteptăm pe toţi pelerinii la Taina Sfântului Maslu pentru a primi tămăduire pentru bolile trupului şi pentru iertarea păcatelor. În jurul orei 16:45, îl vom întâmpina pe Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, iar apoi ne vom îndrepta spre incinta aşezării monahale, unde se va sluji Taina Sfântului Maslu”, a menţionat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Oamenii vor avea posibilitatea să se închine la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului din biserica-monument a aşezării monahale, precum şi la raclele ce adăpostesc fragmente din moaştele mai multor sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. La final, creştinii vor fi miruiţi cu untdelemnul sfinţit şi vor fi stropiţi cu apa sfinţită.