PS Calinic Botoşăneanul va sluji la Mănăstirea Piatra Sfântă

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 28, 2020   Autor: Constantin Ciofu

La final, Preasfinţia Sa va citi mai multe rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătatea celor prezenţi. În ultimii ani, s-a format o tradiţie ca Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul să slujească la Mănăstirea Piatra Sfântă în preajma începutului Postului Mare. Aceasta deoarece la Biserica „Naşterea Maicii Domnului” a aşezării monahale s-au întreprins mai multe lucrări ce au avut nevoie de îndrumări. „A devenit o tradiţie ca, la începutul Postului Mare, PS Calinic Botoşăneanul să slujească Sfânta Liturghie în mănăstirea noastră. Preasfinţia sa ne-a încurajat astfel în lucrările ce se săvârşesc cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Aici mă refer, în primul rând, la pictura noii biserici, unde mai sunt lucrări la pridvorul din interior şi la cel exterior”, a menţionat protosinghelul Cristofor Ruxandru, stareţul Mănăstirii Piatra Sfântă. În prezent se fac demersuri pentru construirea clopotniţei şi a casei monahale. Mănăstirea Piatra Sfântă, cunoscută anterior sub denumirea de Schitul Tărâţa, este o aşezare monahală de călugări amplasată în preajma municipiului Iaşi, în apropierea satului Pietrăria-Bârnova. Până la mănăstire sunt aproximativ zece kilometri şi se poate ajunge de pe drumul naţional 24 care face legătura dintre Iaşi şi Vaslui, prin zona cartierului Bucium.