PS Calinic Botoşăneanul a sfinţit așezământul social din Parohia Lişna

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 28, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Preasfinţia Sa a fost întâmpinat la orele dimineţii de soborul slujitorilor, iar apoi a oficiat Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” şi „Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov” a parohiei. După cum ne-a relatat părintele paroh Marius Dumitru Pădurariu, cuvântul de învăţătură a fost adresat de părintele Constantin Muha, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi, care a făcut referire la viaţa şi minunile Sfântului Cuvios Dimitrie Basarabov, Ocrotitorul Bucureştilor. „La finalul slujbei, am mulţumit Preasfinţitului Părinte Calinic Botoşăneanul pentru că a slujit Sfânta Liturghie în parohia noastră în ziua când s-au aniversat şase ani de când s-a resfinţit biserica. Tot în această zi de 27 octombrie, am sărbătorit hramul sfântului locaş. Un gând de recunoştinţă am avut către autorităţile locale care ne-au sprijinit atât cât a fost posibil la ridicarea casei sociale”, s-a exprimat părintele paroh Marius Dumitru Pădurariu.
Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor a sfinţit aşezământul social-filantropic al parohiei, ridicat prin efortul depus de comunitatea parohială, având sprijinul Primăriei Suharău. Pentru jertfa oferită la ridicarea construcţiei, ce are o suprafaţă de o sută de metri pătraţi, câţiva ctitori au primit distincţii de vrednicie semnate de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Amintim că aşezământul Parohiei Lişna-Suharău a fost ridicat în perioada august 2018-septembrie 2019.