PS Antonie a slujit la hramul Mănăstirii Cozancea, județul Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor August 17, 2022   Autor: Constantin Ciofu

Din soborul slujitorilor a făcut parte și arhimandritul Gavriil Alexa, exarhul administrativ al mănăstirilor din Eparhia Iașilor. Preasfințitul Antonie s-a referit în cuvântul adresat la cinstirea Maicii Domnului în Ortodoxie și la evlavia poporului român pentru Preasfânta Născătoarea de Dumnezeu. De asemenea, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, pentru că a rânduit slujirea la Mănăstirea Cozancea, unde s-au nevoit mari sfinți români. Preasfinția Sa a oferit o candelă așezării monahale, care să ardă pentru unitatea neamului românesc, după cum informează Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi. Protosinghelul Cleopa Străchinariu, i-a mulţumit Episcopului de Bălţi pentru slujba oficiată, şi i-a dăruit un portret al părintelui Paisie Olaru, viețuitor al Mănăstirii Cozancea și care va fi canonizat de Biserica Ortoxoxă Română în anul 2025.