PS Antonie a slujit la hramul Mănăstirii Bistrița

Arhiepiscopia Iașilor August 16, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Slujba s-a săvârșit cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, după cum informează Biroul de presă al Episcopiei de Bălți. Episcopul de Bălți a adresat un cuvânt în care s-a referit la locul Maicii Domnului în cultul ortodox și la evlavia poporului român pentru Preasfânta Născătoarea de Dumnezeu. Preasfinția Sa a oficiat după Sfânta Liturghie Parastasul pentru ctitorii Mănăstirii Bistrița, iar apoi a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Teofan pentru că a rânduit să slujească în ctitoria lui Alexandru cel Bun. Ierarhul a oferit cu acest prilej o candelă care va arde în această așezare monastică pentru unitatea neamului românesc. Arhimandritul Luca Diaconu, starețul Mănăstirii Bistrița, a mulțumit Preasfințitului Antonie pentru că a slujit Sfânta Liturghie.