PS Antonie a primit titlul de „Cetățean de Onoare” al comunei Mogoșești

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 7, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Momentul festiv a avut loc la finalul Sfintei Liturghii din Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” - Mogoşeşti, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi, oficiată de către Preasfinţia Sa, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Răspunsurile la strană au fost oferite de Corul „Sanctus“ al Catedralei Mitropolitane din Iaşi, dirijat de Costel Mirel Nechita. Potrivit Biroului de presă al Episcopiei de Bălţi, distincţia a fost înmânată din partea Consiliului local al comunei Mogoşeşti de către primariţa Rodica Popa-Roşu „pentru promovarea credinţei creştin-ortodoxe şi a spiritului unionist, pentru bogata activitate caritabilă şi de implicare în domeniul culturii şi al educaţiei”.

Preasfinţitul Părinte Antonie a mulţumit pentru distincţie şi a menţionat că „este o mare onoare să fie cetăţean al comunei Mogoşeşti, unde locuiesc creştini evlavioşi şi buni gospodari”.

Părintele paroh Dumitru-Cristinel Puiu şi-a arătat recunoştinţa faţă de Preasfinţia Sa şi l-a invitat să slujească şi cu alte ocazii în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte.