Protopopiatul Iaşi II a organizat cea de-a treia ediție a Concertului de colinde „Hristos Se naște, Slăviți-L”

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 19, 2022

La eveniment au participat:

- Corul de copii al Parohiei „Sfinții Împărați Constanti și Elena” Poitiers – Iași,
- Corul de copii „Colindătorii Bohotinului” al Parohiei „Sfântul Nicolae” Bohotin,
- Corul „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou” al Parohiei Bucium II Iași
- Corul de copii „Arhanghelii” al Parohiei „Sfinții Voievozi” Cozmești,
- Corala „Sfânta Parascheva” a Parohiei Golăești,
- Corul de copii al Parohiei „Sfântul Nicolae” Moreni,
- Corul de copii „Glasul Bucuriei” al Parohiei „Sfinții Voievozi” Moșna,
- Grupul vocal-instrumental „Doina” al Parohiei „Duminca Tomei” Orzeni,
- Grupul psaltic „Sfântul Iosif Imnograful” al Parohiei ”Sf. Ilie” Podu Jijiei
- Corul de copii și tineri al Parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” Tomești-Deal,
- Grupul „Bucuriile Vieții” al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” Țuțora.
 - Corul „Musica Viva” al Parohiei „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” Iași.

Evenimentul a produs multă emoție atât în rândul celor care au participat dar și a celor care, aflându-se întâmplător prin central comercial, s-au oprit cu bucurie pentru câteva minute pentru a se delecta cu frumusețea spectacolului oferit cu bucurie de copiii și tinerii participanți la concert.

Prezent în mijlocul participanților, Părintele Protopop Marius Daniel Profir, a mulțumit fiecărui grup în parte pentru participare și implicare și a răsplătit cu daruri gestul și efortul copiilor și tinerilor participanți. (Pr. Aurel Ioan Stoleru, responsabil activități cu tineretul în Protopopiatul 2 Iași)