Proiectul misionar-filantropic „Iubește să iubești”, în parohiile Chișcăreni și Sat Nou

Arhiepiscopia Iașilor Martie 24, 2021

Astfel, mai multe familii din parohiile menționate au primit ajutoare alimente constând în făină, ulei, prăjituri, dulciuri, dar și un dar sufletesc: volumul „Învățătura de Credință Ortodoxă”. Proiectul misionar a continuat cu oferirea de lemne de foc unor familii fără posibilități. De asemenea, au fost donate haine, rechizite, și tablete unor copii merituoși, cu rezultate deosebite la învățătură. Nu au lipsit cadouri pentru copiii apropiați de slujbele bisericii parohiale. S-a dat startul chiar unei tombole la care au putut participa aceștia, iar premiile au constat în biciclete, cărți, etc. În încheierea proiectului, o familie cu șapte copii a primit în dar, pentru asigurarea hranei de toate zilele, o vacă. În ajunul Bunei Vestiri, preotul Vasile Viorel Florea a împărțit mai multor familii pește pentru masa din ziua sărbătorii.

„Mulțumim Bunului Dumnezeu că ne-a ales pe noi șă împlinim această lucrare, căci prin ea ne împlinim calitatea de oameni. Milostenia este altarul inimii care ar trebui să fie asemenea unui radar și să urmărească semnele prezenței lui Dumnezeu. Îl rugăm de asemenea pe Bunul Dumnezeu să ne învrednicească și în continuare de o astfel de lucrare care aduce bucurie, binecuvântare și lumină, pregustare a fericirii veșnice”, a subliniat pr. paroh Vasile Viorel Florea.