Proiectul „Icoana şi Şcoala mărturisirii“, în Parohia Voroveşti

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 15, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Copiii de la Şcoala Primară Voroveşti, judeţul Iaşi, coordonaţi de părintele paroh Daniel Graur, au desfăşurat duminică, 12 februarie 2017, prima etapă a proiectului „Icoana şi Şcoala mărturisirii“ al Patriarhiei Romane. Au participat 20 de copii cu vârste cuprinse între 7 şi 18 ani, atât de la Şcoala Primară Voroveşti, cât şi de la alte şcoli din Iaşi. „Înainte să începem activiatea propriu-zisă s-au rostit rugăciunile «Împărate ceresc» şi «Cuvine-se cu adevărat». Ne-am bucurat de prezenţa pictorului bisericesc Nicu Nicolaiciuc, părinte a patru copii. Tinerii au fost familiarizaţi cu noţiuni despre învăţarea şi realizarea picturii unei icoane. Aceştia au adus mărturie despre fapte de credinţă petrecute în viaţa de zi cu zi, îndrumaţi fiind de către prof. de religie Ana Adelina Bozariu. Pe cei cu aptitudini literare i-am îndrumat să redacteze câte o scrisoare către Dumnezeu, evidenţiindu-se astfel puritatea sufletului, a gândurilor şi năzuinţelor lor“, a menţionat părintele paroh Daniel Graur. În cadrul evenimentului, s-au prezentat lucrările artistice, picturi şi/sau eseuri, facându-se schimb de impresii. După ce tinerii au fost răsplătiţi cu iconiţe şi dulciuri, activitatea s-a încheiat cu o rugăciune. „A fost o activitate eficientă, cu multe şi mari foloase duhovniceşti pentru toţi cei prezenţi“, a mai adăugat părintele paroh. Obiectivul principal urmărit în cadrul priectului a fost iniţierea tinerilor în arta picturală bisericească, pentru a deprinde noţiuni de bază, tehnici picturale folosite în arta bizantină, cu finalizarea unei lucrări practice şi anume pictarea unei icoane. S-a dorit evidenţierea frumosului din sufletul de copil, icoana fiind o fereastra către Dumnezeu. Activitatea în sine a constituit şi tema de cateheză, încurajându-se dialogul între tineri şi promovarea artei ecleziale. De asemenea, s-a urmărit stimularea potenţialului creativ al elevilor, dând frâu liber imaginaţiei caracteristice vârstei. Proiectul a fost un bun prilej de recunoştinţă faţă de Dumnezeu şi faţă de cei care-i îndrumă pe calea mântuirii.