Procesiune cu sfinte moaște la Piatra Neamț, cu ocazia sărbătorii Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 26, 2017   Autor: Tudorel Rusu

Sfântul Proroc Ioan Botezătorul este ocrotitorul municipiului Piatra Neamţ. Potrivit tradiţiei, şi în acest an, în preajma sărbătorii Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul au fost organizate mai multe evenimente religioase. Acestea au debutat joi după-amiază, când la Biserica „Sfântul Ioan Domnesc” din Piatra Neamţ au fost aduse spre închinare moaştele Sfântului Cuvios Iosif de la Varatic. Sfintele moaşte au fost aşezate în biserică, iar credincioşii au trecut în permanenţă pentru a se ruga.

În după-amiaza zilei de vineri, la Biserica „Sfântul Ioan Domnesc” slujba Vecerniei unită cu Litia a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care, la final, a adresat celor prezenţi cuvânt de învăţătură: „Sfântul Ioan Botezătorul i-a avut ca părinţi pe Sfinţii Zaharia şi Elisabeta. Şi spune Sfântul Evanghelist Luca: «Şi erau amândoi drepţi înaintea lui Dumnezeu, umblând fără prihană în toate poruncile şi rânduielile Domnului». Erau aşadar temători de Dumnezeu şi împlinitori ai poruncilor. Cum ar trebui să fie tatăl ideal şi mama ideală? Răspunsul nu poate fi decât unul: temători de Dumnezeu, pe de o parte, şi împlinitori ai poruncilor lui Dumnezeu, pe de altă parte. Întărind cele spune, acum trei mii de ani, înţeleptul Solomon a spus că frica de Dumenzeu este începutul înţelepciunii. Cel care nu are frică de Dumnezeu şi nu are ruşine de oameni în accepţiunea populară este un om care nu merită denumirea de om”.

Momentul culminant al zilei ajunului sărbătorii Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul l-a reprezentat procesiunea cu racla cu moaştele Sfântului Iosif, când, în frunte cu IPS Părinte Teofan, preoţii şi credincioşii prezenţi au mers pe principalele străzi ale urbei. Ţinând în mâini lumânări aprinse şi flori de câmp, simbolul Sânzienelor, credincioşii nemţeni au însoţit racla cu sfintele moaşte, ce a trecut pe rând pe traseul Biserica „Sfântul Ioan Domnesc” (Turnul lui Ştefan cel Mare) - Teatrul Tineretului - Rondul peste râul Cuiejdiu - Biserica „Sfântul Mare Mucenic Mina” - Protopopiatul Piatra Neamţ - Consiliul Judeţean - Biserica „Sfântul Ioan Domnesc”. Preoţii care au luat parte la pelerinaj i-au binecuvântat de-a lungul traseului pe credincioşi şi i-au stropit cu agheasmă.