Priveghere în cinstea Sfântului Simeon Noul Teolog, organizată de Iași Byzantine și Parohia „Tuturor Sfinților” Banu

Arhiepiscopia Iașilor Martie 10, 2022

În contextul Anului omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și al Anului comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț, Iași Byzantine organizează slujbe de priveghere în cinstea sfinților isihaști aleși de Patriarhia Română împreună cu parohii reprezentative din orașul Iași.

Momentul liturgic va avea loc la Parohia „Tuturor Sfinților”, Banu, vineri, 11 martie 2022, începând cu ora 20 :00. Răspunsurile la strană vor fi date de Corul psaltic ,,Chivotul”al Catedralei Mitropolitane și Corul psaltic ,,Melos Paisian” al Parohiei „Tuturor Sfinților” Banu.

Slujba Sfântului Simeon Noul Teolog a fost așezată pe notație și metrică bizantină prin efortul Părintelui Alexandru Grigoraș, membru al comitetului artistic al festivalului.

Evenimentul va fi transmis live pe paginile de Facebook Iasi Byzantine Music Festival și Doxologia.