Prima Sfântă Liturghie în cinstea Sfântului Ierarh Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei

Arhiepiscopia Iașilor Mai 15, 2017   Autor: Tudorel Rusu

Sfânta Liturghie în cinstea Sfântului Ierarh Iacob Putneanul a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu alți 5 ierarhi ai Bisericii noastre. Au slujit Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord și Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Cuvântul de învățătură în cadrul Liturghiei a fost rostit de Părintele Mitropolit Teofan, care a prezentat principalele virtuți ale Sfântului Ierarh Iacob Putneanul: „Sfântul Iacob Putneanul a fost, pe de o parte, arhiereul lui Hristos, iar pe de altă parte păstorul cel bun al turmei sale. Aceasta a fost strădania Sfântului Iacob Putnenaul: să fie fără pată, să fie fără prihană, să se osebească de cei păcătoși, devenind prelungirea mâinilor și a lucrării mântuitoare a Domnului Hristos. Vedem în viața acestui mare ierarh că a încercat, și că Dumnezeu l-a ajutat, să-și pună sufletul pentru oile sale. Urmând această chemare, l-a rugat pe domnul Moldovei din acea vreme să înființeze Spitalul «Sfântul Spiridon» din Iași, care până astăzi a rămas cel mai mare spital al Moldovei. De asemenea, Sfântul Iacob Putneanul a mărturisit adesea că un copil fără carte este un copil pierdut; într-o vreme în care puțină lume știa să citească și școlile erau o raritate, marele ierarh a tipărit un Abecedar și a înființat prima școală rurală din țara noastră, la Putna. Sfântul Ierarh Iacob avea conștiința, după spusele Sfântului Maxim Mărturisitorul, că ignoranța și neștiința sunt rădăcina tuturor relelor din acaestă lume”.

„Mănăstirea Putna  maică și moștenitoare a noastră”

La final, părintele arhimandrit Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna, a mulțumit tuturor celor care au fost astăzi prezenți la Sfânta Liturghie, în ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Iacob Putneanul, amintind cât de mult a ținut marele mitropolit la ctitoria ștefaniană: „Mulțumire Preabunului Dumnezeu și Fecioarei Maria, căreia această mănăstire îi este închinată. Doresc să amintesc de primul gest pe care l-a făcut Sfântul Iacob Putneanul față de această ctitorie. Când a ajuns în slujirea de episcop și apoi mitropolit al Moldovei, Sfântul Iacob a început lucrarea de refacere a Mănăstirii Putna prin ferecarea în argint a Icoanei Maicii Domnului și scoaterea ei din catapeteasmă și aducerea ei în mijlocul bisericii, spre închinare. A recunoscut Mitropolitul Iacob prin aceasta că aici, la Putna, Fecioara Maria este Maică și Ocrotitoare. De aceea, Sfântul Iacob a și numit această mănăstire «maică și moștenitoare a noastră»”.

Credincioșii prezenți astăzi la Putna s-au închinat la moaștele Sfântului Ierarh Iacob Putneanul și ale Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan, ce sunt așezate lângă biserica mănăstirii. Sfintele moaște vor fi purtate în pelerinaj în această după amiază, de la Mănăstirea Putnei la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Aici va fi oficiată prima slujbă de Priveghere în cinstea Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan.