Prezentare despre prevenirea și reacția în cazul situațiilor de urgență, în Parohia Scânteia

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 20, 2019

În data de 14 februarie a.c., la Parohia Scânteia din Protopopiatul Iași III, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, s-a desfășurat o nouă etapă din cadrul „Parteneriatului de colaborare P.S.I. – S.U.”, încheiat între Protopopiatul Iași III și I.S.U.J. Iași.

Întrunirea, la care au participat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Grigore Sturdza” din Iași, însoțiți pr. Marius Burghelea, responsabil S.S.M./P.S.I. – S.U., al Protopopiatului Iași III în cadrul Cercului Misionar nr. 14, alături de elevii, respectiv cadrele didactice din cadrul Școlii Scânteia, a avut atât o parte teoretică, formată dintr-o scurtă prezentare a situațiilor când se apelează numărul unic de urgență 112, trasmiterea statisticii P.S.I. – S.U. pentru anul 2018, expunerea metodelor de acordare a primului ajutor, respectiv modul de comportament în situația producerii unui cutremur sau a unui incendiu, cât și una practică, privitoare la aspecte ce țin de prevenirea și stingerea incendiilor, prin învățarea celor prezenți a modului de utilizare a extinctorului. (Responsabil S.S.M./P.S.I. – S.U. al Protopopiatului Iași III, Pr. Marius Burghelea)