Preafericitul Părinte Patriah Teoctist, pomenit în biserica din satul natal

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 7, 2017

Anul acesta, un sobor ales de preoți a slujit Sfântă Liturghie în biserica din Parohia Victoria, la lumina caldă a lumânărilor și sub atenta privire a Părintelui Patriarh din tablourile ce sunt așezate în ctitoria sa, apoi cu toții au aprins câte o lumânare, săvârșind slujba Parastasului pentru Preafericirea Sa, cât și pentru părinții Dumitru și Margheoala cu tot neamul lor cel adormit. Slujbele au fost urmate de alocuțiuni din partea familiei Arăpașu, a oficialităților locale, părintele paroh Costin Andrei dând citire ultimului cuvânt rostit de Părintele Patriah Teoctist în 2007,cu ocazia împlinirii vârstei de 92 de ani. Era modul cel mai firesc și emoționant prin care enoriașii din Victoria puteau să-l simtă cu toată ființa pe Preafericirea Sa în mijlocul lor: ascultându-i vorbele simple, dar pline de dragoste, devotament, rugăciune  și grijă față de poporul român, mult încercat și-n trecut și în prezent.

Ziua s-a încheiat cu depunerea unui coș cu flori la monumentul-bust ce străjuiește parohia și biserică din Victoaria. Primească Bunul Dumnezeu rugăciunea noastră,iar Preafericirea Sa de sus din ceruri să vegheze neîncetat asupra-ne, sperând că o să se bucure văzând că este  tot mai iubit aici pe pământ. (Pr. paroh Andrei Costin)