Prăznuirea Sf. Ierarh Mihail Mărturisitorul și Sf. Simeon de la Muntele Minunat, ocrotitori ai Parohiei Lupăria – Cotnari

Arhiepiscopia Iașilor Mai 26, 2021

Bucuria sărbătorii a debutat în seara de 22 mai cu slujba Vecerniei unită cu cea a Litiei. Adunați în număr mare, așa cum se cuvine a serba această sărbătoare, enoriași parohiei, fiii satului, domnul primar și un număr de 7 preoți, împreună cu părintele protopop Victor Pâslaru au adus rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile revărsate asupra noastră. Cuvântul de învățătură fiind rostit de părintele protoiereu.

A doua zi, pe 23 mai, după slujba Utreniei s-a săvârșit slujba Acatistului Sf. Cuvios Simeon de la Muntele Minunat și Sfânta Liturghie. Totodată s-a săvârsit slujba de pomenire a ctitorilor bisericii parohiale. Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Anăstăsoae George de la Parohia Zoițani, Protopopiatul Săveni.

După emoționata slujbă a Sfintei Liturghii la care au participat un număr impresionant de enoriași, a urmat agapa creștină la care au participat toți cei prezenți.

Mulțumim tuturor celor care au contribuit la organizarea și buna desfășurare a acestui moment de înaltă trăire duhovnicească din viața parohiei noastre. (Preot Bulgaru Ciprian)