Praznicul Întâmpinării Domnului în Moldova

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 1, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Cea mai reprezentativă biserică din Moldova, Catedrala Mitropolitană din Iaşi, îşi serbează astăzi, 2 februarie 2017, de Întâmpinarea Domnului, hramul istoric. Sfânta Liturghie va fi oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, şi cu PS Corneliu, Episcopul Huşilor. După cum a menţionat arhimandritul Dosoftei Şcheul, Mare Eclesiarh al catedralei, din soborul slujitorilor vor mai face parte părinţii stareţi de la mănăstirile Eparhiei Iaşilor şi părinţii slujitori ai locaşului de închinăciune. „În dimineaţa zilei de 2 februarie, de la ora 7:00, vom citi Acatistul Mântuitorului Hristos şi Ceasurile, urmate de Sfânta Liturghie (ora 9:15). La final, se va citi o rugăciune de mulţumire pentru toate binefacerile revărsate şi se va rosti un cuvânt de binecuvântare“, a menţionat arhimandritul Dosoftei Şcheul. Răspunsurile litugice vor fi oferite de Corul „Sanctus“ al catedralei, dirijat de dr. Costel Mirel Nechita. Catedrala Mitropolitană din Iaşi, ce adăposteşte racla cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, Ocrotitoarea Moldovei, datează din veacul al XIX-lea şi este situată într-un perimetru plin de mărturii privind reşedinţa mitropoliţilor Moldovei. A fost numită de primii ctitori „maică a bisericilor“ şi „maică a patriei“. A fost construită pe locul unde s-au aflat temeliile a două locaşuri de închinare mai vechi: Biserica Albă (sec. XV) şi Biserica Stratenia (sec. XVII). Din anul 1998, Catedrala Mitropolitană din Iaşi se află într-un proces de reconsolidare. Tot azi, va fi hram la Biserica „Întâmpinarea Domnului“ din Botoşani şi în Parohia „Întâmpinarea Domnului“ din Bacău.