PF Daniel s-a rugat pentru odihna sufletului Patriarhului Serbiei

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 22, 2020

După Sfânta Liturghie, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat slujba Trisaghionului pentru Patriarhul Irineu, trecut la cele veşnice vineri, 20 noiembrie.

La final, Preafericirea Sa a rostit mesajul transmis la funeraliile Patriarhului Serbiei.

Modul în care a condus Biserica Ortodoxă Sârbă a întărit rolul major al acesteia în viața societăţii sârbe, contribuind astfel la apropierea Bisericii de popor şi a poporului de Biserică. A militat pentru păstrarea şi promovarea credinţei şi a valorilor Ortodoxiei într-o societate afectată de secularizare, a spus Preafericirea Sa despre Patriarhul Irineu.

Patriarhul Irineu a fost înmormântat duminică în Catedrala Sfântul Sava din Belgrad. Este primul întâistătător sârb înhumat în cripta catedralei de pe colina Vracear.

Sursă text și foto: basilica.ro