Pelerinii, aşteptaţi la Procesiunea „Drumul Crucii” de la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 11, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Programul liturgic dedicat acestei sărbători va începe luni, 13 septembrie, de la ora 18:00, cu slujba Vecerniei unită cu Litia, urmată de procesiunea cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului în jurul bisericii monument. De la ora 20:30, se va oficia Taina Sfântului Maslu, iar la miezul nopţii se va sluji Utrenia. În dimineaţa zilei de 14 septembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Slujba din cadrul procesiunii va începe la ora 10:00 la Poarta „Bucuria Crucii”. Cele 14 troiţe simbolizează opririle Mântuitorului Hristos de la Pretoriu, până sus pe Golgota, unde a fost răstignit pentru întreaga omenire. „Dăm slava Bunului Dumnezeu pentru că avem şansa de a fi prezenţi la această frumoasă procesiune. Îi aşteptăm cu drag pe credincioşi la această sărbătoare pentru a cinsti Sfânta Cruce atât în timpul Sfintei Liturghii, cât şi la pelerinajul din dreptul celor 14 troiţe”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu.