Pelerini de la Căminul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Iaşi, la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 4, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Pentru câteva ceasuri, oamenii au poposit în incinta Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Aici s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, la raclele ce adăposesc fragmente din moaştele mai multor sfinţi ai Bisericii şi s-au bucurat de frumuseţea parcului aşezământului monastic. Prin grija arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, bunicii au primit o masă caldă. Mai întâi s-a oficiat un Trisaghion pentru ctitorii aşezării monahale din Dealul Mare, după care, într-o atmosferă plină de pace şi de bucurie, oamenii au luat masa împreună. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat bucuria pentru că s-a reîntâlnit cu beneficiarii Căminului „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, după o perioadă de restricţii: „A fost o mare bucurie pentru noi să revedem chipurile luminate ale bunicilor de la căminul din Bucium. Oamenii au avut prilejul să ajungă în Dealul Mare pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. După o perioadă destul de lungă în care nu au avut voie să părăsească căminul, Bunul Dumnezeu a rânduit ca în această frumosă zi să se bucure împreună în aer liber”.

Recunoştinţă pentru ospitalitate

În numele căminului de bătrâni din Bucium, la finalul agapei frăţeşti, părintele misionar de caritate Florin Munteanu a adresat mulţumiri gazdelor pentru gestul frumos de a oferi un prânz: „Din partea conducerii căminului, mulţumim părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă pentru că ne-a primit şi ne-a oferit agapa frăţească”. Psihopedagogul Căminului „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, Odetta Cârneci a menţionat că pelerinajul este benefic pentru bătrâni, după ce au fost nevoiţi să stea vreme îndelungată în izolare: „Bunicii au fost mai mult decât încântaţi de acest pelerinaj şi de darurile pe care le-au primit din partea părinţilor mănăstirii”. La final, părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă a oferit părintelui Florin Munteanu o icoană cu Maica Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu pentru a fi aşezată în paraclisul căminului. În acelaşi timp, pelerinii au primit cruciuliţe, iconiţe şi cărţi, în numele Maicii Domnului şi spre slava lui Dumnezeu.