Pelerinajul de Florii în oraşul Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 5, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Ieşenii sunt aşteptaţi sâmbătă, 8 aprilie 2017, de la ora 16:15, la Procesiunea de Florii. Aceasta se va desfăşura pe traseul: Biserica Bărboi - Strada Costache Negri - Biserica „Sfântul Sava“ - Mănăstirea „Sfinţii Trei Ierarhi“ - Catedrala Mitropolitană din Iaşi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Pelerinajul va fi precedat de slujba Vecerniei unită cu Litia, care va fi oficiată de la ora 15:00 de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, la Biserica Bărboi. La finalul slujbei, oamenii vor primi câte o ramură de salcie sfinţită de ierarh. Ca şi în anii trecuţi, la manifestarea religioasă sunt aşteptaţi să participe preoţi şi credincioşi din protopopiatele 1 Iaşi, 2 Iaşi  şi 3 Iaşi, după cum a menţionat pentru Radio TRINITAS al Patriarhiei Române arhimandritul Dosoftei Şcheul, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iaşi. De asemenea, copiii de la şcolile ieşene şi nu numai, organizaţi de profesorii lor, vor lua parte la evenimentul ce aminteşte de drumul parcurs de Mântuitorul Hristos de la mormântul lui Lazăr din Betania spre Ierusalim. „De la ora 15:00, PS Părinte Calinic Botoşăneanul, împreună cu preoţii din cele trei protopopiate din judeţul Iaşi, va oficia  slujba Vecerniei. Apoi se va merge în procesiune şi se vor face câteva opriri în cadrul cărora se vor rosti ectenii. În jurul orei 17:20, pelerinii vor ajunge la Catedrala Mitropolitană din Iaşi“, a menţionat arhimandritul Dosoftei Şcheul. Tot sâmbătă, 8 aprilie, vor avea loc procesiuni de Florii în celelalte protopopiate din Arhiepiscopia Iaşilor, dar şi în parohiile care au iniţiat această tradiţie în anii anteriori.