Pelerinaj în dar pentru 50 de credincioși din comuna Andrieșeni

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 22, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Itinerariul s-a organizat sub genericul „Pelerinaj în cinstea sfinţilor”. La primele ore ale dimineții, oamenii de toate vârstele au ajuns cu autocarul în străvechea aşezare monahală din Dealul Mare. Pelerinajul a fost rânduit de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, prin implicarea profesorului pentru învăţământ primar Ilie Urmă de la Şcoala Generală „Gheorghe Ciobanu” - Andrieşeni şi consilier local în cadrul Primăriei Andrieşeni. Pelerinii au participat la slujba Acatistului, urmată de Sfânta Liturghie, oficiată în Catedrala „Acoperământul Maicii Domnului” a aşezământului monastic. În cuvântul adresat la final, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă i-a îndemnat pe credincioşi să fie alături de preoţii din parohiile de unde provin. Aşa cum este tradiţia, părintele stareţ a cântat împreună cu cei prezenţi câteva pricesne închinate Maicii Domnului. Cei 50 de pelerini din comuna Andrieşeni au primit apoi o masă caldă din partea Mănăstirii Hadâmbu. Profesorul Ilie Urmă şi-a exprimat bucuria pentru darul oferit oamenilor din Andrieşeni de a poposi pentru câteva ceasuri la Mănăstirea Hadâmbu. Pelerinajul a continuat la mănăstirile ieşene Cetăţuia, Galata, „Sfinţii Trei Ierarhi”, iar la final oamenii s-au închinat la moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva aflate în Catedrala Mitropolitană din Iaşi. Amintim că Mănăstirea Hadâmbu a oferit alimente şi cadouri pentru cinci familii nevoiaşe din comuna Andrieșeni pe 17 decembrie 2019. Pe 15 februarie 2020, un grup de elevi de la Şcoala Generală „Gheorghe Ciobanu” – Andrieşeni a avut bucuria să meargă pentru prima dată într-un pelerinaj oferit de Mănăstirea Hadâmbu. Pe 29 februarie 2020, aşezarea monahală din Dealul Mare a oferit un prânz consistent pentru 70 de pelerini din Parohia Buhăieni - Drăgăneşti - Andrieşeni, iar în luna martie a aceluiaşi an 30 de familii din comună au primit mobilier (80 de piese de mobilă tip vitrină, cinci dulapuri şi zece mese).