Patriarhul României a sosit la Iași

Arhiepiscopia Iașilor Martie 24, 2018   Autor: Anda Elena Pintilie

Ierarhi și oficialități l-au întâmpinat la aeroport pe Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, sosit la Iași cu prilejul proclamării canonizării sfinţilor Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei și Gheorghe Pelerinul.

La Catedrala Mitropolitană, Preafericitul Părinte a fost așteptat de mulțime de credincioși, dar și preoții parohi din Iași. Acesta a fost întâmpinat cu Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce de către Preasfințitul Calinic Botoșăneanul. După intrarea în Catedrală, Patriarhul României și Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei s-au închinat la moaștele Sfintei Parascheva, apoi Preasfințitul Calinic a slujit slujba de Te Deum, alături de patru arhimandriți și de doi diaconi.

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a rostit un cuvânt de întâmpinare, iar Părintele Patriarh Daniel a ținut un cuvânt de binecuvântare.

În această seară se va oficia ultimul parastas al sfinţilor Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei și Gheorghe Pelerinul, iar apoi se va face privegherea în cinstea sfinților și a sărbătorii Bunei Vestiri.