Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani, la Festivalul Concurs Coral de Cântece Naționale Românești

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 11, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Acesta a fost organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale – Botoșani. Concursul s-a desfăşurat pe patru secţiuni: licee de artă, coruri/grupuri folclorice pe o voce sau două voci, indiferent de vârstă; coruri pe trei sau pe patru voci, indiferent de vârstă şi creaţie. S-au înscris coruri din Botoșani, Vorona, Dorohoi, Bacău, Piatra Neamț şi Ucraina. Din juriu a făcut parte compozitorul, dirijorul și profesorul Sabin Păutza (președinte), profesorul de teorie Alexandru Romanovschi și profesorul Dragoș Boicu – dirijorul Corului „Lira”. Printre corurile înscrise s-au mai numărat Corul misionar de tineri și maturi „Sfântul Ioan Botezătorul” (30 membri) și Corul misionar de copii „Sfântul Ioan Botezătorul” (40 membri), din muncipiul Botoșani, dirijate de Gheorghe Bulboacă, student la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, sub îndrumarea preotului paroh Petru Fercal – misionar protopopesc. „Menționăm cu bucurie că, în urma jurizării, la Secțiunea coruri/grupuri folclorice pe o voce sau două voci, corul parohiei noastre a obținut Premiul al II-lea, iar corul de copii a obținut Mențiune. Pe chipul tinerilor s-a citit mulțumirea că s-au implicat activ în a cinsti eroii și a arăta eforturile înaintașilor pentru Marea Unire. De asemenea, au constatat că sunt în măsură să transmită altora jertfa înaintașilor și au înțeles că, atunci când situația o cere, pentru țară trebuie depus orice sacrificiu”, a remarcat părintele Petru Fercal. Scopurile manifestării au fost: revigorarea și reconsiderarea mișcării corale, readucerea în atenție a cântecului patriotic românesc vechi, în special pentru copii și tineri, explicarea și interpretarea efectivă a repertoriului tradițional/patriotic, acesta având un rol important în educarea tinerei generații, îmbogățirea repertoriului formațiilor corale cu creații din fondul tradițional patriotic, promovarea valorilor cultural românești, în detrimentul kitsch-ului cultural-muzical importat/autohton, culegerea şi valorificarea unor piese muzicale menite să păstreze şi să ducă mai departe tradiţiile şi obiceiurile legate de muzică sacră, implicarea elevilor şi tinerilor în competiţii şi alte concursuri, plăcute şi constructive.