Părintele Ionuț Miorcăneanu de la Parohia Tudor Vladimirescu a trecut la Domnul

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 26, 2021   Autor: Flavius Popa

Părintele Ionuț Miorcăneanu, parohul Bisericii „Sfinții Voievozi” Tudor Vladimirescu, comuna Avrămeni, județul Botoșani, a trecut la Domnul în aceasta după-amiază, în urma unui accident rutier.

Clericul s-a născut la data de 5 ianuarie 1982 în municipiul Botoşani, a învățat la Școala Generală nr. 13 din oraș, iar în 2001 a absolvit Seminarul Teologic „Sfântul Gheorghe” Botoșani. În  decembrie 2001, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în vremea păstoririi sale ca Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, părintele Ionuț a fost hirotonit preot pe seama Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Borolea, comuna Hănești, Protopopiatul Săveni, iar începând cu data de 1 iulie 2002, a fost transferat ca preot paroh la Parohia „Sfinții Voievozi” Tudor Vladimirescu.

Dumnezeu să îl ierte și cu drepții să îl așeze!