Paraclisul de iarnă al Mănăstirii Hadâmbu și-a serbat al doilea hram

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 29, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Sfântul Cuvios Nicodim este al doilea ocrotitor al Sfântului Altar de la demisolul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului”, alături de Sfântul Ierarh Nicolae. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte arhimandritul Nicodim Gheorghiță, starețul Mănăstirii Hadâmbu, și arhimandritul Nectarie Herman, starețul Mănăstirii Horăști din Republica Moldova. Răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri absolvenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași. La momentul Chinonicului au fost interpretate câteva colinde tradiționale românești. Predica sărbătorii a fost ținută de către părintele Andrei Mocanu de la Parohia Cucuteni-Lețcani, județul Iași, care a făcut referire la viața Sfântului Nicodim de la Tismana, dar și la jertfa depusă în ultimele trei decenii de către arhimandritul Nicodim Gheorghiță la Mănăstirea Hadâmbu. Un cuvânt emoționant a ținut la final arhimandritul Nectarie Herman, care a apreciat lucrarea și osteneala părintelui stareț Nicodim Gheorghiță depusă în așezarea monahală din Dealul Mare. Părintele stareț Nicodim Gheorghiță a mulțumit tuturor pentru că s-au rugat împreună la acest ceas de sărbătoare, în cea de-a doua zi de Crăciun, când Dumnezeu a rânduit ca toată Moldova să fie acoperită de un veșmânt de nea. „Mă bucur că Dumnezeu v-a ajutat ca în această zi să fiți prezenți la Sfânta Liturghie prilejuită de serbarea celui de-al doilea hram al paraclisului de iarnă. Am avut bucuria ca în soborul slujitorilor să fie cei mai apropiați sufletului meu. În acest an, după cum ați observat, avem parte de un peisaj de iarnă deosebit. Dumnezeu să vă răsplătească dragostea și mai ales că aveți grijă de suflet”. Starețul Mănăstirii Hadâmbu, împreună cu fiii duhovnicești și cu toți credincioșii au cântat câteva colinde. La ieșirea din sfântul locaș, oamenii au primit un pahar cu vin, o ciocolată și o felie de cozonac.