O nouă fântână în Parohia Masege din Tanzania cu ajutorul Mănăstirii Zosin, Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Martie 3, 2020

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, am participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica din Parohia MASEGE. Această biserică este nouă, lucrările de construcție fiind terminate recent. Biserica a fost sfințită și se slujește în ea, dar încă nu e împodobită cu icoane.

Întrucât nu exista o sursă de apă potabilă în apropiere, s-a forat o fântână lângă Școala Primară din sat pentru a potoli setea copiilor de la școală și a tuturor trecătorilor. Un pahar de apă rece este de o importanță foarte mare atunci când ești nevoit să mergi pe jos ore întregi, sub arșița soarelui, așa cum fac de obicei localnicii.

Forarea acestei fântâni a fost posibilă cu ajutorul Mănăstirii Zosin – Botoșani și a credincioșilor apropiați ai acestei sfinte mănăstiri moldave.

Intrați aici, dacă doriți să donați și să sprijiniți activitatea Centrului Misionar Ortodox din Kidamali, Tanzania