Mănăstirea Basaraba şi-a serbat hramul prin Liturghie arhierească

Arhiepiscopia Iașilor Mai 3, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Praznicul Izvorului Tămăduirii a adunat în rugăciune sute de pelerini la hramul Mănăstirii Basaraba din judeţul Iaşi, a cărei biserică din zid a îmbrăcat straie de sărbătoare. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, delegatul Înaltpreafinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. La orele dimineţii, Preasfinţia Sa a fost întâmpinat de către soborul slujitorilor, de primarul comunei Scobinţi Gheorghe Hriţcu şi de tinerii îmbrăcaţi în costume naţionale. Apoi, Sfânta Liturghie a fost oficiată în altarul de vară al aşezării monahale. Din soborul slujitorilor a făcut parte şi arhimandritul Nichifor Horia, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor. La slujbă au mai asistat stareţe şi monahii de la mai multe mănăstiri moldave. La momentul împărtăşirii, numeroşi credincioşi de toate vârstele s-au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. Vremea deosebit de frumoasă, alături de peisajul deosebit care a înconjurat aşezarea monahală au creat o atmosferă prielnică de rugăciune şi comuniune. La finalul slujbei, Preasfinţitul Părinte Veniamin a adresat un cuvânt de învăţătură în care a făcut referire la sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, menţionând că poporul român are evlavie la Preasfânta Născătoare de Dumnezeu. În acelaşi timp, ierarhul a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan pentru că a prilejuit să slujească la Mănăstirea Basaraba şi a apreciat lucrarea duhovnicească pe care arhimandritul Nichifor Horia o întreprinde în aşezările monahale din Eparhia Iaşilor. Preasfinţia Sa şi-a exprimat nădejdea că lucrările la Biserica „Izvorul Tămăduirii” a Mănăstirii Basaraba, ce impresionează prin arhitectura sa unică, se vor finaliza cât mai curând. La rândul său, arhimandritul Gavriil Alexa, stareţul Mănăstirii Basaraba, a arătat care este legătura dintre Episcopia Basarabiei de Sud şi aşezământul monastic din apropierea oraşului Hârlău. Părintele Gavriil a menţionat că, pentru prima dată în 20 de ani de când este serbat hramul Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Basaraba, slujeşte un arhiereu. A urmat procesiunea cu icoana Izvorului Tămăduirii către fântâna din incinta aşezământului monastic. Aici s-a oficiat slujba Aghesmei mici, la finalul căreia toţi cei prezenţi au fost stropiţi au apa sfinţită. Apoi s-a mers în biserica ce a îmbrăcat straie de sărbătoare pentru a fi de asemenea binecuvântată cu Agheasma mică, în dangătul clopotelor şi al cântărilor specifice sărbătorii Învierii Domnului.