Liturghie, hirotonie și instalare de preot în parohia Poiana Mărului

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 22, 2021

Pe 19 iunie, în sâmbăta Moșilor de Vară, credincioșii din Poiana Mărului, Protopopiatul Roznov, au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Preasfințitul Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Vizita ierarhului a fost prilejuită de un moment special: hirotonia și instalarea noului preot al Parohiei Poiana Mărului, Radu-Constantin Ciubotea. „Prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, veți avea un nou preot. Ne rugăm Domnului să-i dea putere, să-l inspire în a vă da cuvânt de la Dumnezeu, să vă poarte în rugăciunile lui și să-l purtați în rugăciunile dumneavoastră. Suntem împreună în biserică, pentru că rugăciunea dumneavoastră este importantă”, a menționat PS Nichifor. Acesta a mai spus despre noul păstor de suflete că „este tânăr, dar este un om care a trecut printr-o facultate de Teologie, care a trecut printr-un examen greu pentru a ajunge la această parohie. Cred, mai ales, că Dumnezeu l-a ales pentru această biserică pentru că și numele lui este Radu-Constantin și, iată, va sluji într-o biserică ce-i are ca ocrotitori pe Sfinții Împărați Constantin și Elena”.

Credincioșii prezenți la Liturghie au participat și la săvârșirea unei ectenii pentru cei adormiți, iar la final au primit binecuvântarea de a li se citi de către Preasfințitul Nichifor Botoșăneanul o rugăciune de dezlegare a tuturor păcatelor.

Istoricul Bisericii din Poiana Mărului

Parohia a fost înființată în 2002. În același an a fost construit un paraclis cu hramul Sfântului Nicolae.

În luna septembrie 2003 au început lucrările pentru construcția unei biserici. Locașul de cult, în stil ștefanian, a fost zidit din bolțari pe un soclu din beton armat, iar pictura a fost realizată în stil bizantin. Construcția bisericii cu hramul Sfinților Împărați Constantin și Elena s-a finalizat în 2012.