Liturghie arhierească şi sfinţire de casă socială la Parohia Rotărie: „Atunci când ne îmbogățim în Dumnezeu avem de toate”

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 19, 2018   Autor: Tudorel Rusu

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei s-a aflat ieri în mijlocul credincioșilor din satul Rotărie, Protopopiatul Iași 2. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie și a sfințit casa socială, ridicată prin contribuția enoriașilor, precum și școala din localitate.

Cuvântul de învățătură în cadrul Sfintei Liturghii a fost rostit de părintele Ioan Sauca, profesor şi director al Institutului Ecumenic din Bossey. Sfinția sa a subliniat faptul că grija omului trebuie să se îndrepte spre îmbogățirea în Dumnezeu. De asemenea un aspect foarte important este grija pentru aproapele nostru: „Nu există ascultare și apropiere de Dumnezeu fără să depui și un efort pentru a munci și a-ți câștiga existența. Nicăieri nu se spune ca să nu lucrezi să aduni mult; Dumnezeu le-a dat unora daruri să creeze, să adune, să producă. Suntem chemați să producem cât de mult, dar să nu fim doborâți de lăcomie și zgârcenie, pentru că noi avem o singură gură și nu putem mânca tot ce am adunat. De aceea Evanghelia ne spune și Hristos ne învață că felul cum privim pe aproapele nostru este important pentru Dumnezeu și acesta este criteriul după care vom fi judecați la Judecata viitoare. Nu luăm nimic cu noi; totul rămâne aici, însă dorința aceasta nebună de înavuțire, de dobândire, ne orbește sufletul și nu ne mai lasă să vedem ce înseamnă îmbogățirea în Dumnezeu. De aceea, frați și surori în Hristos, să-L rugăm pe Dumenzeu să ne îmbogățim în El, căci atunci când ne îmbogățim în El avem de toate; nu ne va da afară din casă bogăția, dar nu ne va lipsi nimic și vom ști să ne uităm și la cel de aproape de noi care nu are ce mânca”.

La finalul Liturghiei, Părintele Mitropolit Teofan i-a îndemnat pe credincioși să devină fii ai luminii: „Îl rugăm pe Dumnezeu să ne așeze și pe noi în ceata fiilor luminii. Să ne ajute Dumnezeu să îndepărtăm din viața noastră întunericul care se arată printr-o vorbă spurcată, printr-o înjurătură, prin înșelarea soțului sau a soției, prin avort, prin lipsa de la Sfânta Biserică, prin nespovedanie, neîmpărtășanie, nepostire și toate cele care fac parte din viața noastră, din păcate. Îl rog pe Dumnezeu așadar să vă dăruiască El putere să faceți alegerea cea bună, adică alegerea luminii. Să-L alegeți pe Dumnezeu în viața dumneavoastră, să alegeți rugăciunea în viața dumneavoastră, să alegeți pacea în familie care e mai mare decât toate și să încercați să ocoliți întunericul, adică păcatele care vin în viața noastră și, chiar dacă am căzut în aceste păcate, să ne dăruiască Dumnezeu putere de pocăință, de căință, de spovedanie și să revenim din întuneric la lumină”.

Ca urmare a implicării sale în realizarea lucrărilor de construcţie şi de înfrumuseţare a casei sociale, părintele Mihail Petrea a fost hirotesit de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei întru iconom. De asemenea, pentru implicarea de care a dat dovadă în activitatea misionar-administrativă cât timp a fost suplinitor în Parohia Rotărie, IPS Mitropolit Teofan i-a acordat părintelui Marian-Viorel Nimerincu, inspector eparhial în cadrul Departamentului cimitire al Sectorului administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Iașilor, distincția „Crucea Sfântul Ierarh Dosoftei”. Diplome de vrednicie au primit și ctitorii și enoriașii binefăcători.

Tot ieri, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a sfințit locul pentru viitoarea biserică a Parohiei Bucium II, lângă pavilioanele Căminului de bătrâni din Bucium, comunitate păstorită de preotul Teofil Panțîru. Vom reveni cu detalii.