Liturghie arhierească în Parohia Hodora, Protopopiatul Hârlău

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 4, 2022   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost săvârşită cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, după cum informează Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi. Din soborul slujitorilor a mai făcut parte şi părintele Victor Pâslariu, protopop de Hârlău. PS Antonie a oficiat cu acest prilej Parastasul la mormintele preoţilor care au slujit la Hodora.

Părintele paroh Alexandru Florariu i-a mulțumit Episcopului de Bălţi pentru că a slujit la Hodora. La rândul său, Preasfinţia Sa şi-a arătat recunoştinţa faţă de părintele paroh și faţă de primarul comunei Cotnari Vasile Crețu, pentru invitația de a sluji la Hodora, şi a dăruit bisericii din Hodora o candelă care să ardă pentru unitatea neamului românesc.