Liturghie arhierească la Mănăstirea Piatra Sfântă din Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Martie 2, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Ierarhul a fost întâmpinat în faţa locaşului de închinare de părinţii mănăstirii şi de pelerini. A urmat Sfânta Liturghie oficiată de către Preasfinţia Sa, împreună cu soborul slujitorilor, răspunsurile la strană fiind oferite de o parte a Grupului psaltic „Basileus” al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” din Iaşi, dirijat de diaconul Mihai Ursache. Peste 300 de credincioşi s-au rugat împreună la Mănăstirea Piatra Sfântă, o parte dintre aceştia primind cu acest prilej Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. PS Calinic Botoşăneanul a citit mai multe rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătatea celor de faţă, iar apoi a adresat un cuvânt de învăţătură în care a făcut referire la Evanghelia din Duminica Izgonirii lui Adam din Rai. În acelaşi timp, Ierarhul a amintit că noua biserică a Mănăstirii Piatra Sfântă face parte din cele 400 de locaşuri sfinte cărora le-a pus piatra de temelie. De asemenea, i-a încurajat pe oameni să sprijine lucrările ce mai sunt de întreprins în aşezarea monahală. La rândul său, protosinghelul Cristofor Ruxandu a mulţumit Episcopului-vicar al Eparhiei Iaşilor pentru că a slujit Sfânta Liturghie şi pentru sfaturile şi ajutorul pe care le-a oferit de-a lungul timpului.