„Jeunes en Roumanie”, o experienţă minunată

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 18, 2017

În cadrul proiectului au colaborat, în parteneriat, Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti”, prin doamna director Coca Codrianu, şi primăria din localitate, prin domnul primar Viorel Ilie, ca reprezentanţi ai părţii române, şi „Asbl Jeunes en Roumanie”, ca reprezentantă a părţii belgiene, prin domnul preşedinte Daniel Coulon. În data de 2 iulie 2017 au poposit la Răducăneni 26 de tineri „scouts”, din cadrul organizaţiei „Horizons de Thuin”, însoţiţi de coordonatoarea Maryline Morri, care, începând cu 3 iulie, au desfăşurat activităţi de voluntariat la Şcoala cu clasele I-VIII Bohotin şi la Unitatea Medico-sanitară Răducăneni.

„Jeunes en Roumanie” la Bohotin

Pe plaiuri bohotinene proiectul a coalizat 13 fete din cadrul organizaţiei belgiene (coordonate de Perrine) şi 14 voluntari români (Daniel C., Ştefana M., Beatrice M., Ştefania C., Cristina C., Diana Ş., Lucia B., Adelina C., Adelina M., Ana, Elisabeta, Anca V., Georgiana Ş., Lavinia) coordonaţi de prof. Alina Andrei. În baza parteneriatului încheiat cu Liceul Răducăneni şi-au adus aportul la proiect şi câţiva reprezentanţi ai Parohiei ortodoxe „Sfântul Ierarh Nicolae” Bohotin: pr. paroh Iulian Andrei, consilier parohiel Mihăiţă Alupoaie, prof. Claudiu Rusu şi alţi câţiva părinţi ai copiilor şi ai tinerilor din Bohotin. Gazde au fost domnul învăţător coordonator Vasile Rotariu şi îngrijitorul „nea Ion”. Primul obiectiv a fost renovarea culoarului şi a sălii de clasă unde funcţionează grădiniţa. Pentru cei mici, munca voluntarilor s-a terminat cu surprize, pentru că vor veni la toamnă într-o încăpere curată, iar în aventura cunoaşterii, la nivel preşcolar, vor fi însoţiţi de personajele din poveşti pictate pe pereţi. S-a muncit mult, cu dăruire şi cu dorinţa de a lăsa în urmă ceva frumos şi educativ. Tinerii şi-au dat tot interesul pentru ca din mâinile lor să iasă lucruri minunate. Dacă în prima zi relaţiile s-au stabilit mai greu, din cauza barierelor ridicate de comunicarea într-o limbă străină şi apartenenţa la un grup şi la un anumit tip de cultură, ulterior interacţiunea s-a intensificat, ajungându-se la omogenitate în cadrul grupului de voluntari, la prietenii, îmbrăţişări, jocuri, discuţii şi ajutor reciproc.

Primele impresii sunt încurajatoare
„A fost o experienţă unică, am învăţat lucruri noi, mi-am făcut prieteni şi cred că acestea sunt cele mai importante scopuri ale acestor proiecte!” - Cristina C.
„Este un proiect diferit faţă de multe altele în care am fost implicată. Am trăit o experienţă pe care aş repeta-o oricând, deoarece fiecare participant, cred eu, are ceva de învăţat şi de experimentat.” - Adelina C.
„Este o experienţă frumoasă! Timpul trece foarte repede şi, cu toate acestea, mi-am făcut prieteni noi, deşi nu credeam că va fi posibil acest lucru. Activităţile au fost frumoase şi distractive!” - Daniel C.
„A fost o experienţă interesantă, deoarece eu sunt pasionată de desen. La început, am avut dificultăţi din cauza comunicării într-o limbă străină, dar am reuşit să-mi fac prieteni. Am învăţat lucruri noi şi mi-ar plăcea să repet această experienţă.” - Ştefania C.
„Merci pour cette experience unique et formidable! Nous avons rencontre des personnes genereuses et avec un coeur immense. Nous nâoublions jamais ce voyage!” - Perrine („Mulţumim pentru această experienţă unică şi formidabilă! Am întâlnit persoane generoase şi cu suflet mare. Nu vom uita niciodată această călătorie!”)
„Nous nâoublions pas cette rencontre! Merci de nous avoir faut decouvrir votre beau pay et votre belle culture. Le projet etait super et je suis fiere du travail accomplis. Merci encore pour cette belle balade qui cloture bien cette superbe semaine!” - Marie („Nu vom uita această întâlnire! Mulţumim că ne-aţi făcut să descoperim ţara şi cultura voastră frumoasă. Proiectul a fost super şi sunt mândră de munca îndeplinită. Mulţumim încă o dată pentru această frumoasă drumeţie care încheie această săptămână superbă!”)
„Apres une semaine passee ici, nous nous sommes rendues compte de la difference culturelle qui separe la Belgique de la Roumanie. Un tel depaysement nous a fait decouvrir des nouveaux horizons, des presonnes agreables, un projet qui nous tient a coeur afin de permetre un meilleur comfort scolaire. Nous avons ete agreablement surprises par un pays si different du notre et qui nous aura profondement marque. A bientot la Roumanie, on se retrouvera!” - Les Horizons de Thuin („După o săptămână petrecută aici, ne-am dat seama de diferenţa culturală care separă Belgia de România. O astfel de deplasare ne-a făcut să descoperim noi orizonturi, persoane agreabile, un proiect care ne face să ne dorim să dăm altora cel mai bun confort şcolar. Am fost plăcut surprinşi de o ţară atât de diferită de a noastră şi care ne-a marcat profund.)
„Parohia Ortodoxă «Sfântul Ierarh Nicolae» din Bohotin a susţinut acest proiect româno-belgian în baza protocolului cu Liceul „Lascăr Rosetti” din Răducăneni, pentru a sprijini colaborarea între tineri de vârste apropiate, pentru a face un bine comunităţii în general şi în special copilaşilor de la grădiniţă. Aceştia vor avea parte de un mediu mai curat şi vor zâmbi mai mult în compania personajelor pictate. Noi am asigurat o gustare şi diferite materiale necesare, făcând legătura cu persoanele ce puteau da o mână de ajutor pentru reuşita acestui proiect.” - pr. Iulian Andrei
Mulţumesc din suflet tuturor celor implicaţi şi îmi doresc să finalizăm proiectul în aceeaşi notă optimistă, să ne bucurăm de rezultatele lui şi să avem curajul de a face şi alte lucruri frumoase în sprijinul comunităţii de care aparţinem! (Prof. coordonator Alina Andrei)