IPS Teofan a resfințit Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Copălău

Arhiepiscopia Iașilor August 26, 2017   Autor: Ioana Stoian

Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, în prezența a numeroși preoți, precum și a credincioșilor din întreg județul Botoșani. După sfințire a urmat Sfânta Liturghie oficiată pe un podium frumos împodobit.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Părintele Mitropolit Teofan a subliniat semnificațiile evangheliei vindecării celor doi orbi de Mântuitorul Hristos, evanghelie citită astăzi în bisericile ortodoxe: „Să se deschidă ochii noștri, în primul rând, ca să înțelegem că suntem din Dumnezeu. Să avem ochii lăuntrici deschiși pentru a înțelege că Dumnezeu este creatorul cerului și al pământului. Să avem ochi să privim la prezența lui Dumnezeu în lume, să sesizăm purtarea Sa de grijă, să vedem prezența Sa în Sfintele Taine ale Bisericii. (…) Așadar, îi cerem lui Dumnezeu să ne deschidă ochii pentru a-L vedea pe El pentru a-L simți pe El, pentru a-L auzi pe El. În al doilea rând, suntem chemați să-L rugăm pe Dumnezeu să ne deschidă ochii să vedem frumusețea din oameni, căci, de obicei, noi vedem în ceilalți ceea ce este urât, nu ceea ce este frumos. (…) În al treilea rând, ne rugăm lui Dumnezeu să ne deschidă ochii pentru a vedea un lucru foarte greu de văzut, și anume, păcatul din noi. (…) În al patrulea rând, Îl rugăm pe Dumnezeu să ne dăruiască putere să înțelegem și să vedem valorile neamului în care ne-am născut; să înțelegm și să vedem jertfa eroilor de altă dată, să înțelegem jertfa mucenicilor de altă dată sau a celor din vremea noastră.”

Biserica „Sfântul Gheorghe” din Copălău datează de la începutul secolului al XX-lea, fiind sfințită în anul 1916. În ultimii doi ani la biserică s-au efectuat importante lucrări de restaurare și amenajare, atât la interior cât și la exterior, după cum a menționat, la finalul slujbei, părintele Liviu Botezatu, parohul sfântului lăcaș.

În semn de apreciere pentru osteneala depusă, precum și pentru întreaga activitate desfășurată în parohie, Preotul Liviu Botezatu a primit distincția de iconom-stavrofor, purtător de cruce, iar cei care au sprijint lucrările efectuate la biserică au primit distincții de vrednicie. De asemenea, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a săvârșit o slujbă de binecuvântare a locului de construcție al noului centru social din cadrul parohiei.

În cadrul Sfintei Liturghii, a avut loc și hirotonia întru preot a diaconului Constantin Ștefan Țugui, pe seama Parohiei Mitoc, comuna Șipote, Protoieria Hîrlău.