IPS Teofan a pus piatra de temelie pentru viitoarea biserică a Centrului medical din Răducăneni

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 2, 2019   Autor: Flavius Popa

Unitatea medico-socială din localitatea Răducăneni, judeţul Iaşi, a primit ieri, 2 septembrie 2019, vizita IPS Mitropolit Teofan. Cu această ocazie, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a săvârşit slujba punerii pietrei de temelie şi a binecuvântat lucrările de construcţie ale Bisericii „Sfântul Pantelimon” - paraclisul unităţii medicale. La eveniment au participat credincioşi, medici, asistenţi şi infirmieri, dar şi autorităţile locale şi judeţene.

După alocuţiunile oficialităţilor prezente,  Părintele Mitropolit Teofan a adresat un scurt cuvânt de binecuvântare: „Dumnezeu să răsplătească cu viaţă frumoasă în această lume, cu binecuvântarea adresată lucrătorilor, tuturor celor care ajută şi, în mod special, binecuvântarea Cerului să coboare peste dumneavoastră, cei care sunteţi aici, găzduiţi şi îngrijiţi aşa cum se cuvine. Binecuvântarea Domnului peste noi toţi şi peste toată lumea!”.

După săvârşirea slujbei de sfinţire, IPS Părinte Teofan i-a vizitat pe bătrânii centrului medical, oferindu-le ca semn de binecuvântare iconiţe şi cărţi de rugăciune.