IPS Mitropolit Teofan în vizită pastorală la parohiile din Arhiepiscopia Iașilor

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 4, 2018   Autor: Flavius Popa

Prima localitate vizitată de ierarh a fost Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Coropceni, unde preotul paroh Vasile Ursu dimpreună cu enoriașii bisericii, l-au primit pe Mitropolitul Moldovei și Bucovinei cu flori. De asemenea, părintele paroh a ținut un cuvânt de mulțumire cu ocazia acestui moment: „Vă mulţumim Înaltpresfințite Părinte Mitropolit de vizita pastorală şi misionară din această zi. Bucuria este mare, atât pentru mine și familia mea, cât și pentru familia mare de aici, din parohie, alături de care mă voi prezenta în faţa Mântuitorului şi   Dreptului Judecător. Bucuria este mare pentru ei că v-au văzut, v-au auzit, dar mai ales, pentru că au primit binecuvântare de la Înaltpreasfinția Voastră.”

Spre finalul vizitei, Părintele Mitropolit le-a citit credincioșilor o rugăciune de dezlegare și a împărțit iconițe cu Sfânta Cuvioasă Parascheva.

Cea de-a doua parohie s-a aflat în comuna Deleni, unde IPS Teofan a vizitat Biserica „Sfântul Ilie”, păstorită de părintele Adrian Alexa. Și aici, ierarhul a citit rugăciuni de dezlegare și i-a binecuvântat pe enoriași, rostind un scurt cuvânt de binecuvântare: „Dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot și pentru toate, și îl rugăm împreună cu dumneavoastră să aibă grijă de noi, să ne binecuvinteze, să ne dăruiască sănătate, să ne ofere putere să păstrăm legătura cu Sfânta Biserică și să păstrăm dreapta credință”.

„Sfânta Liturghie este întâlnirea noastră cu Dumnezeu”

Cea de-a treia localitate vizitată de Părintele Mitropolit a fost Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Șerbești, unde, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Slujba Deniei din Sfânta și Mare Joi. Ierarhul a fost întâmpinat cu flori de autoritățile locale și de credincioșii localității. După citirea Sfintei Evanghelii, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a ținut un cuvânt referitor la Cina cea de Taină: „În zilele aceastea ne aducem aminte de cele ce s-au întâmplat atunci. Lucrul acesta ne îndatorează pe noi, ca să împlinim în viața noastră cele rânduite atunci de Mântuitorul Hristos. Atunci când lipsim duminica de la Sfânta Liturghie, noi lipsim de la Cina cea de Taină a Domnului Hristos. De aceea este atât de importantă prezența noastră la toate slujbele Bisericii, dar la Sfânta Liturghie s-ar cuveni ca nimeni să nu lipsească, pentru că Sfânta Liturghie este întâlnirea noastră cu Dumnezeu”.

La finalul slujbei, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei i-a miruti pe credincioși, a împărțit iconițe și i-a binecuvântat.